Havuzda Kullanılan Kimyasallar Nelerdir?

Havuzda Kullanılan Kimyasallar Nelerdir?

Havuzda Kullanılan Kimyasallar Nelerdir?

Havuzda Kullanılan Kimyasallar Nelerdir?

Havuz içerisinde kullanılmakta olan birçok kimyasal var. Genel manada havuz kimyasalı klor, yosun önleyici, pH düşürücü, parlatıcı, çöktürücü ve iyon tutucu şeklinde örneklendirilebilir. Şimdi, havuzda yer alan kimyasalların özelliklerine beraber bakalım…

Sıvı Klor

Havuz suyunun temizlenmesi için kullanılmaktadır. Suda yer alan bakteri, mantar gibi organizmaların çoğalmasını engeller. Hatta bunların tamamını yok eder. Derişimi ise %12 ve %14 civarı kadar olmaktadır.

Toz Klor

İçeriğinde %90’lık bir seviye kadar aktif klor barındıran ve hızlı şekilde çözünebilen bir klor bileşiği şeklinde bilinir. Mikroorganizmalar konusunda olumlu etki oluşturmak için kullanılır.

Yosun Önleyici

Yosun öldürücü olan havuz kimyasal ürünü, yüzme havuzu içerisinde duran sudaki türlü mantar, bakteri ve alglere direkt olarak toksik tesir edip onları yok eder. Haftalık biçimde denge deposuna aktarılır. Havuzun yerine göre 1000 ila 1500 ml kadar uygulama yapılmalıdır.

Toz pH Düşürücü

pH düşürücü, havuzda kullanılan kimyasallardan bir diğeridir. İnorganik asit formatında olan bir bileşik türü söyleyebiliriz. Bu bileşik genel olarak pH değeri hayli fazla sularda ve klorun daha iyi biçimde çalışması için pH değerini azaltmak gayesiyle kullanılır.

Havuz Parlatıcı Kimyasal

Havuz parlatıcı kimyasalı genelde havuz suyunda çökmeyen ve kirliliğe neden olan unsurların topak haline gelmesini engelleyen sistemdir. Polimerik yapıdadır ve güçlü olan önemli bir bileşen türüdür.

Topaklayıcı (Çöktürücü) Havuz Kimyasalı

Çöktürücü olan havuz kimyasalı ise havuz suyu içerisinde askıda duran ve kirliliğe neden olan objelerin topaklanıp çökmesini engelleyen bir bileşik türüdür. Havuz olanakları dahilinde 100 metreküplük havuz suyu için ortalama 200 gram kadar ürün yeterlidir.

Ayak Dezenfektanı

Havuzların giriş kısımlarında kullanılmakta olan, ayak dezenfektanı desteğiyle dış kısımdan havuz suyuna girebilecek mantar ve mikroorganizmaların yok edilmesi sağlanır. Bunun sonucunda da havuz suyu kirlenmez ve uzun zaman boyunca kullanılabilir.

Havuz Kış Bakım Kimyasalı

Havuz tesisatında ve havuzun suyunda kış mevsimi içerisinde yosun tutma ve yüzeylerin kireçlenmesi gibi sorunlar olabilir. Bu kimyasal bu türdeki olası tüm sorunları her daim engelleme kabiliyetine sahiptir.